MALA ŠOLA
KOMU JE TEČAJ NAMENJEN?
Mala šola je namenjena psom vseh velikosti in pasem od 3. meseca starosti dalje, ne glede naporeklo.
KAKO POTEKA TEČAJ?
Tečaj obsega 15-20 ur treningov, ki potekajo sprva 1x tedensko, proti koncu tečaja pa 2x tedensko.
KAJ SE NAUČIMO?
Gre za osnovni in najbolj pomemben tečaj, kjer pes in vodnik izoblikujeta njun odnos, vzpostavita temelje za prijetno sobivanje, kar je osnovno načelo, tako za psa kot lastnika. Vodnike v prvi vrsti učimo, da bodo svoje pse znali vzgojiti in izšolati v smeri, da bodo živeli v harmoniji, brez nadležnih vedenjskih težav. Vodnike učimo kako vzgajati in učiti psa s pozitivno motivacijo. Mala šola je namenjena socializaciji psa, predstavimo in učimo pa tudi osnovne vaje poslušnosti, ki so podlaga za nadaljnje šolanje. Gradimo odnos med vodnikom in psom s pravilnim nagrajevanjem, pravilno igro in učenjem različnih trikov. Delo poteka v manjši skupini, do največ osem psov.
V tečaju spoznamo tudi osnove agilityja, zaključimo pa z društvenim izpitom, kjer se preveri pridobljeno znanje.
KAJ POTREBUJEMO ZA TRENING?
Za šolanje potrebujemo priboljške, igračo ter dolgo vrvico (10 metrov).
KJE POTEKA TRENING?
Večina treningov poteka na poligonu, nekaj ur pa namenimo tudi treningu v urbanem okolju.
BBH
KOMU JE TEČAJ NAMENJEN?
Tečaja BBH se lahko udeležijo vsi psi, ne glede na velikost, poreklo ali pasmo. Minimalna starost za udeležbo na tečaju BBH je 10 mesecev. Osnovni pogoj je, da je pes na dan izpita star minimalno 14 mesecev.
KAKO POTEKA TEČAJ?
Tečaj zajema 40-50 ur. Treningi sprva potekajo enkrat tedensko, kasneje dvakrat tedensko.
KAJ SE NAUČIMO?
Skozi treninge se pes in vodnik učita osnovnih vaj poslušnosti. Gre za nadgradnjo vaj, ki so se jih predhodno naučili v tečaju male šole. To so vaje vodenja na povodcu, vodenje brez povodca, sedi, prostor, odpoklic, odlaganje in obnašanje psa v skupini ljudi.
Tečaj BBH zajema tudi preizkus v urbanem okolju, kjer se psa testira pri srečanju s skupino ljudi, kolesarjem, rolerjem, avtom, drugim psom in se preveri obnašanje privezanega psa do drugih živali. Vodniki pa v prvem delu izpita opravijo test v obliki vprašanj, s področja kinologije. Delo poteka v majhnih skupinah, do osem psov.
KAJ POTREBUJEMO ZA TRENING?
Potrebna oprema na treningih je povodec do dolžine 1,5 m, 10m sledni povodec, priboljški, ki so majhni, mehki in prijetnega vonja (npr. hrenovka) in primerna igrača. Za primerno igračo se smatra, tako, ki ne moti okolice, torej ne oddaja zvoka. Biti mora taka, da jo na eni strani lahko drži vodnik in na drugi pes.
KJE POTEKA TRENING?
Večino dela opravimo na poligonu, nekaj ur pa namenimo tudi treningom v urbanem okolju. Ker delamo v skupinah, so psi deležni tudi izdatne socializacije med skupino psov in ljudi. V tečaju s pomočjo pozitivne motivacije krepimo dober odnos med psom in vodnikom, učimo pravilno igro ter sistem nagrajevanja in učenja novih vaj.
NEKAJ O IZPITU
Mesec dni pred samim izpitom opravimo še poizkusni društveni izpit, kjer si tečajniki lahko pridobijo neko realno sliko svojega trenutnega znanja. Po opravljenem izpitu pes dobi delovno knjižico, vodnik pa si pridobi naziv »vodnika psa spremljevalca«. Za pozitivno oceno morajo biti pozitivno ocenjeni vsi trije deli izpita (strokovni izpit za vodnika psa spremljevalca, izpit za psa spremljevalca na vadbišču in preizkus obnašanja psa v urbanem okolju). Za pozitivno oceno mora pes doseči najmanj 70% izpitnih točk.
AGILITY
KOMU JE TEČAJ NAMENJEN?
V tečaj se lahko vpišete, ko pes dopolni 10 mesecev.
KAKO POTEKA TEČAJ?
Začetni tečaj agilityja obsega 20 treningov, ki potekajo 2x tedensko. To pa seveda ne pomeni, da se mora po opravljenem začetnem tečaju naša zgodba zaključiti – prav vsi ste povabljeni, da ostanete del naše ekipe in skozi nadaljevalne tečaje nadgrajujete osvojeno znanje in se seveda preizkusite tudi na tekmovanjih.
KAJ SE NAUČIMO?
Agility je igra, šport, zabava in veščina v enem. Je športna kinološka disciplina, ki povezuje vodnika in njegovega psa na bolj razgiban način. Skozi igro in pozitivno motivacijo se psi naučijo pravilno premagovati različne ovire, ki jih postopoma povezujemo v manj in kasneje bolj zahtevne kombinacije. Vodnik psa skozi tečaj izboljša svojo prostorsko orientacijo, spozna različne tehnike vodenja psa v parkurju in pomen pravočasne slišne in vidne signalizacije, gradi na odnosu s svojim psom, lastni kondiciji in se predvsem zabava. Agility ni monotona disciplina, saj se na vsakem novem parkurju srečujemo z različnimi izzivi.
KAJ POTREBUJEMO ZA TRENING?
Potrebovali bomo tako hrano kot različne igrače. Ker delo poteka brez povodca in sočasno z drugimi tečaji, je za nemoten potek treninga zaželjeno, da pes pozna odpoklic in osnovne vaje poslušnosti.
KJE POTEKA TRENING?
Treningi potekajo na poligonu v Crngrobu.
IGP
IGP šport velja za kraljevi šport, ki poudarja pasjo inteligenco in delovno sposobnost. Predstavlja klasiko med kinološkimi športi, v osnovi razvito kot delovni preizkus za vzrejni test pasme nemški ovčar z namenom prepoznati in izbrati pse za vzrejo, ki bi bili najbolj primerni za delo in iz praktične uporabe psov pri delu policije. Danes je IGP popularen kinološki šport ne samo pri nemških ovčarjih, temveč tudi pri drugih pasmah (belgijski ovčar, nizozemski ovčar, briard, doberman, veliki šnavcer, beauceron,…).
Gre za večdisciplinarni pasji šport, sestavljen in treh disciplin (sled, poslušnost in obramba) in se hkrati razlikuje tudi po zahtevnosti (IGP-VO, IGP1, IGP2, IGP3).
KOMU JE TEČAJ NAMENJEN?
Primeren pes za tovrstno šolanje je pes, ki ima dobro razvite lastnosti, kot so nagon po plenu, psihična stabilnost, želja po delu in sodelovanju z vodnikom, inteligenco in pogum. Plašni psi in psi brez izraženega nagona po plenu niso primerni za šolanje po tem programu.
Pogoj za pristop k tečaju IGP je opravljen izpit B-BH
psa in vodnika ter naravne preddispozicije psa, kot so npr. nagon po
plenu, neplašnost, želja po sodelovanju ipd.
KAJ SE NAUČIMO?
Šolanje psa skozi IGP program zagotavlja stabilnega in poslušnega pasjega spremljevalca, ki ima močno vez s svojim vodnikom. Dobro izšolan pes po omenjenem programu je samozavesten in zanesljiv pes močnih živcev, čigar reakcije postanejo predvidljive v različnih življenjskih situacijah.
Šolanje psa vedno bolj poteka s poudarkom na motivaciji in igri brez znatnega pritiska.
KAKO POTEKA TEČAJ?
Šolanje po IGP programu v našem kinološkem društvu poteka 2-3 krat tedensko oziroma po dogovoru z inštruktorji za posamezno disciplino. Določenih zadev vodnik in pes tudi ne moreta trenirati brez pomoči drugih – tako je trening obrambe predvsem odvisen od markerja. Tečaji potekajo skozi vse leto, razen v zimskem času, običajno ob ponedeljkih in sredah ter med vikendi.
Trening po IGP programu zahteva ogromno časa in truda, ki pa se poplača z zanesljivim psom, primernim tako za družinsko življenje kot tudi za soočanje s stresnimi situacijami. Šolan pes po IGP programu namreč zna reagirati v stresnih situacijah in se nauči obvladati svoje nagone tudi v situacijah, ko je pes zelo razburjen ali navdušen. Sam način treninga, njegova dolžina in širina pa hkrati pomagata vzpostaviti močno vez med psom in njegovim vodnikom.
DISCIPLINE PO IGP PROGRAMU:
SLED (disciplina A)– pri delu na sledi se izrablja izjemna sposobnost psov za vonj. Za primerjavo: pes ima cca. 225.000.000 (nemški ovčar), tudi do 300.000.000 recepcijskih celic za vonj (bloodhound), človek pa le 500.000. Pes tako vonja lahko tudi 600-krat bolje kot človek.
Sled je položena na odprtem polju ali travniku, kjer mora pes nato slediti stopinjam polagalca sledi ter poiskati predmete, ki so bili na sledi položeni. Delo na sledi temelji na poškodbi tal. Pes sledi vonju, ki se je ustvaril na »poškodovani« površini s teptanjem trave, zemlje, rastlin ter mikroorganizmov. Pes mora pri delu slediti z nizkim nosom in nakazati položene predmete. Z vsako stopnjo IGP se zahtevnost sledi stopnjuje v smislu povečanja števila korakov, predmetov na sledi in t.i. kljuk (sprememb smeri). Pes sledi med delom na sledi na 10 m dolgi vrvici.
Cilj te discipline je dobro motiviran pes, ki sledi natančno in z enakomerno hitrostjo. Vaje sledenja pripomorejo h koncentraciji in sposobnosti organa za vonj.
POSLUŠNOST (disciplina B) – vaje poslušnosti vključujejo niz vaj s poveljem »poleg«, med katerimi je tudi test s 6 mm pištolo. Pri posameznih vajah je psu ukazano, da sedi, leži in stoji, medtem vodnik nadaljuje s premikanjem. Iz teh različnih izhodišč je pes ponovno poklican k vodniku. S prinosili, ki se med seboj razlikujejo po teži (odvisno od stopnje IGP), mora pes predmet prinašati na ravni površini (prosto prinašanje), čez skakalnico in palisado. Pes izvaja tudi vajo naprej z uleganjem in vajo odlaganja brez povodca z motnjami (delo drugega psa na poligonu). Zahtevnost vaj se stopnjuje skladno s stopnjo IGP programa. Vse vaje poslušnosti so testi temperamenta psa in kar je zelo pomembno, pripravljenost sodelovanja z vodnikom.
Cilje te discipline je dobro motiviran pes, ki vodniku sledi dosledno in natančno.
OBRAMBA (disciplina C) – disciplina determinira pogum psa, njegove nagone in samozavest, vendar vse pod vodstvom in nadzorom vodnika ter markerja.
Pri vajah obrambe mora pes prikazati iskanje in oblajanje markerja, ustavljanje markerja na pobegu in napad na psa med čuvanjem ter na koncu prestati preizkus poguma (bolj poznan pod imenom »kontra«), skladno s stopnjevanjem zahtevnosti IGP pa tudi zaporedno spremstvo oziroma zaporedno spremstvo in napad na psa med njim. Vaje so s stopnjevanjem programa IGP težje, od psa zahtevajo dobro fizično pripravljenost in popolno kontrolo vodnika nad psom.
Pri vajah obrambe sta najpomembnejša kontrola in disciplina. Pes je naučen, da ugrizne izključno v rokav markerja. Zunaj poligona za šolanje tako izšolani psi ne napadajo ljudi -ravno nasprotno – po statističnih podatkih psi, šolani po IGP programu, v novih in nepoznanih situacijah reagirajo bolj umirjeno kot psi, ki niso šolani.
Cilj te discipline je v psu prebuditi oziroma ohraniti instinkt po varovanju, okrepi se poslušnost psa v mejnih situacijah, nauči se ohraniti močne živce in samokontrolo v stresnih situacijah.
Program IGP poteka v težavnostnih stopnjah IGP-VO kot predstopnja k IGP-1, IGP-1, IGP-2 in IGP-3.
IPO-VO:
Opravljen izpit po tej stopnji velja kot izpit, s katerim se lahko psa prijavi v delovni razred (CACIB). Za pristop k izpitu IPO-VO mora biti pes star najmanj 15. mesecev ter mora prestati preizkus značaja pred sodnikom.
IZPIT:
Sodnik ocenjuje značaj psa skozi celoten izpit.
Pri disciplini A mora pes oddelati cca 200 korakov dolgo sled z dvema stranicama, enim kotom ter enim predmetom, ki pripada vodniku, sled pa se izdeluje takoj, brez čakanja.
Pri disciplini B mora pes prikazati vodljivost z vrvico in brez vrvice, prostor v gibanju z odpoklicem, prosto prinašanje vodnikovega predmeta, skok čez skakalnico (80cm) ter vajo odlaganja brez povodca.
Pri vajah obrambe (disciplina C) mora pes prikazati pozornost in oblajanje markerja, preprečitev pobega markerja, preizkus poguma oziroma t.i. »kontra« ter spremstvo do sodnika..
IPO-1:
Za pristop k izpitu IPO-1 mora biti pes star vsaj 18. mesecev in prestati test značaja pred sodnikom.
Pri disciplini A mora bit pes sposoben izdelati najmanj 300 korakov dolgo in najmanj 20 minut staro vodnikovo sled s tremi stranicami, dvema kotoma ter dvema predmetoma, ki pripadata vodniku.
Pri disciplini B mora pes prikazati vodljivost brez vrvice, vajo sedi v gibanju ter prostor v gibanju z odpoklicem, prosto prinašanje lesenega prinosila ter prinašanje prinosila čez skakalnico (100 cm) in palisado/plezalno steno in vajo naprej z uleganjem. Temu sledi tudi vaja odlaganja.
Pri vajah obrambe (disciplina C) mora prikazati iskanje, pozornost in oblajanje markerja, pobeg, napad na psa med čuvanjem ter prestati preizkus poguma (»kontra«).
IPO-2:
Za pristop k izpitu IPO-2 mora biti pes star vsaj 19. mesecev in imeti opravljen IPO-1, prav tako mora prestati test značaja pred sodnikom.
Pri disciplini A mora pes oddelati minimalno 400 korakov dolgo in najmanj 30 minut staro tujo sled s tremi koti in z dvema predmetoma.
Vaje vodljivosti brez povodca so enake vajam po programu IPO-1, dodana je le vaja stoj v gibanju.
Pri vajah obrambe pa mora prikazati zahtevnejše iskanje, pozornost in oblajanje markerja, ustavljanje markerja na pobegu in napad na psa med čuvanjem, zaporedno spremstvo in napad na psa med njim ter prestati preizkus poguma (»kontra«).
IPO-3:
Gre za najvišjo stopnjo po programu šolanja IPO. Za pristop k izpitu mora biti pes star vsaj 20 mesecev in imeti opravljen IPO-2, prav tako mora prestati test značaja pred sodnikom.
Pri disciplini A mora pes izdelati minimalno 600 korakov dolgo in 60 minut staro tujo sled s petimi stranicami, štirimi koti ter tremi predmeti.
Vaje vodljivosti brez povodca so enake vajam po programu IPO-2, vaji prostor in stoj se izvajata v teku.
Pri vajah obrambe oziroma disciplini C pa mora pes prikazati zahtevnejše iskanje, pozornost in oblajanje markerja, ustavljanje markerja na pobegu in napad na psa med čuvanjem, zaporedno spremstvo in napad na psa med njim ter prestati preizkus poguma in ponoven napad na psa med čuvanjem.